Bir eczacı siyasete girdi milyonlara ilaç gibi geldi

Bireczacı geldi, ülkeye değişim ilacı verdi. CHP’de değişim kurultayının ardından genel başkanlık koltuğuna oturan Özgür Özel, ilk sınavını yerel seçimlerde başarı ile tamamladı. Çocukluğundan beri siyasetin içinde olmayı hayal eden Özel, üç saat içinde belediye başkan adaylığına karar verip siyasete adım attı. Daha sonra milletvekili seçilen Özel’in yıldızı grup başkanvekilliği döneminde parladı. İktidar milletvekilleri ve bakanlarla girdiği tartışmalarla sivrildi. Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi kumpas davaları mağdurlarının sesi oldu. 15 Temmuz hain darbe girişimi gerçekleşirken Meclis’e giden ilk isimler arasında yer aldı… Peki Özgür Özel kim? Çocukluğu, gençliği nasıl geçti ve eşiyle nasıl evlendi? Özel, dikkat çeken bir yaşam öyküsü ile bugünlere geldi.

Özel Sözcü muhabiri Başak Kaya’ya konuştu.

Çocukluğundan beri siyasetin içinde olmayı hayal eden Özel, 21 Eylül 1974’de Manisa’da doğdu. Kendisini “Bahçıvan Abdullah Ağa’nın torunuyum’’ diye anlatan Özel, 104 yaşında hayatını kaybeden dedesini “90 yaşına kadar tarlada, bahçede çalışıp, pazarlarda kendi ürettiklerini sattı. Parmaklarında eklem romatizması vardı, ters dönmüştü. “Dede ‘senin parmakların niye böyle’ diye sorardım. Babamı gösterip, ‘Bunu okuturken oldu’ derdi. Babam 10 kardeşi arasında okuyan tek çocuktu’’ diyerek anıyor. Özel, ailesini, çocukluk yıllarını ve siyasete giriş öyküsünü SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:

Abdullah Ağa

MANİSA DEFTERDARI

Anneminbabası olan diğer dedem Manisa’da defterdardı. Ailemizin dörtte üçü göçmen kökenli. Anneannem Selanik, babamın dedesi Üsküp, babaannem de Pirçovalı. Annem ve babam emekli öğretmen. Bir köy okulunda görev yaparken tanışıp evlenmişler. İlkokulu Manisa’da okudum. 11 yaşındayken de parasız yatılı sınavlarını kazanıp İzmir Bornova’ya gittim. Aslında mühendis olmak istiyordum. Matematiğe ilgim vardı. Ama babamın tercihiyle eczacı oldum.

KARŞIMA DİDEM ÇIKTI

Yeniden sınava girerim diye düşünüyordum ama eczacılık fakültesine girdikten bir yıl sonra 19 yaşımda eşim Didem ile tanıştım. 1993’ten beri birlikteyiz. Didem’i görünce üniversite sınavına bir daha girmeyi unuttum. Şimdi 17 yaşında İpek isimli bir kızımız var. Eczacılıkta beni tutan ikinci şey de bu alanın, önemli bir mücadele alanı olduğunu gördüm.

İdolüm Neşe Abla

Benimidolüm Türkiye’nin ilk ecza kooperatifini kuran Neşe Gülersoy idi. Gülersoy’un iki şapkası vardı, eczacılık meslek örgütünün genel sekreteriydi ve aynı zamanda da CHP’nin kadın kolları başkanıydı. Kendisi MHP’li bir eczacının katledilmesini kınayan bir bildiri kaleme alırken, o cinayete misilleme olarak öldürüldü. 1980 öncesinin karanlık dönemiydi. Onun hayat hikayesi her birimiz açısından son derece kıymetli.

HALK İÇİN ECZACILIK

Biz zincir eczanelere karşı halk eczaneciliği ve kooperatifçilik mücadelesi verdik. Ethem Sancak’ın sahip olduğu Hedef grubunun ilaç satış zinciri vardı. 2000’li yıllarda Ethem Bey bana ‘Siz benimle uğraşıyorsunuz ama ben de sizdenim” derdi. Eskiden İşçi Partili olduğunu anlatırdı. Manisa Eczacılar Odası ve Türk Eczacılar Birliği yönetiminde çalıştım. Bu görevlerde de en genç üye olarak yer aldım.

ECZANEDEN TBBM’YE

Özgür Özel, 21 Eylül 1974’de Manisa’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi’nde orta ve lise öğretimini, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında serbest eczacılığa başlayan Özel, Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında genel sekreterlik ve başkanlık yaptı. Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve başkanlığı görevlerini yürüttü. Manisa’daki Cumhuriyet mitinglerini düzenledi. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üye oldu. 163 ayrı kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri sundu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa belediye başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Delegesi olarak görev yaptı. 2007 yılı ve 2009 yılı aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti’ne seçildi. 12 Haziran 2011’de CHP Manisa Milletvekili seçildi ve o tarihten bu yana da milletvekili olarak TBMM’de bulunuyor. Özel Kasım 2023’de yapılan CHP 38. Olağan Kurultayında da genel başkan seçildi.

İktidar hedefimin gerçekleşmesine az kaldı

Çocukluktan beri siyasetin içinde olmayı hayal etmiştim. 2012’de bir arkadaşım “Kendini siyasette nerede görmek istersin” diye sorduğunda “İktidar partisinde grup başkanvekili görmek istiyorum” demiştim. Grup başkanvekilliği hayalim gerçekleşti, iktidar hedefinin de gerçekleşmesine az kaldı.

İl ziyaretlerinde mutlaka eczacı odasını ziyaret ederim. Doğuya yapacağım ziyaret öncesi ‘Sakın gitme CHP’lileri kovuyorlar’ diye uyaranlar oldu.

BENİ ALNIMDAN ÖPTÜ

Ama gittim ve bir eczacı alnımdan öptü. ‘Çocukların boğazından geçen ekmekte bu delikanlının emeği var’ dedi. Örgütüme elbette minnettarım. Ama beni yetiştiren eczacı örgütüne de minnettarım. Mücadeleye devam edeceğiz.

Siyasete nasıl girdim?

1999yılında, bir gün eczanede oturuyorum. FIFA 99 diye bir oyunum var. Brezilya-Arjantin Dünya Finali, durum 2-2. Ben Ajrantin’i oynatıyorum, 86. dakika. Telefon çaldı, o zamanlar numara falan çıkmıyor, kim arıyor göremiyorsun.  Açayım mı açmayayım mı derken, oyunda durdurma tuşuna bastım, telefonu açtım. Arayan o zamanın eczacı odası başkanı Nükhen abla idi. ‘Eczacı odasına kadar gelir misin? Seni oda yönetimine almayı düşünüyorum’ dedi. Telefonu kapattım ve gittim. Manisa Eczacılar Odası, daha sonra da Türk Eczacılar Birliği yönetimlerinde yer aldım. CHP Manisa belediye başkan adayının kalp krizi geçirip hayatını yitirmesi nedeniyle genel merkez tarafından aday olmam istendi. Üç saatte karar verdim ama o seçimi kaybettim. 2011’de ise milletvekili oldum. Bugüne kadar geldik ve bizim maçta skor hala 2-2 ve 86. dakikada kaldı. O günden beri bilgisayarda hiç futbol oynayamadım, Playstation alamadım. Vaktim olmadı, aklım da hâlâ maçta kaldı.

Manisa’daki Neşe Abla cinayeti

ÖzgürÖzel’in ‘’İdolüm’’ dediği Neşe Gülersoy 3 Mart 1950’de doğdu ve Manisa’da eczacılık yaparken 27 Haziran 1979’da siyasi bir cinayete kurban gitti. Manisa’da CHP Kadın Kolları Başkanı da olan Gülersoy, sahibi olduğu Afiyet Eczanesi’nde 2 kişi tarafından yaylım ateşine tutularak öldürüldü. Özgür Özel, her 27 Haziran tarihinde Gülersoy’u anıyor ve mesaj yayınlıyor.

YARIN: MECLİS’TE BÜYÜK TARTIŞMA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x