ABD’nin Ukrayna’ya yardım kararına Rusya’dan tepki: Hesap verecekler

AA

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yönelik 95 milyar dolarlık yardım kabul edildi.

Bu yardımın 61 milyar dolarlık kısmı Ukrayna’ya gidecek.

Rusya’nın tepkisi gecikmedi

Rus ajansı Tass’a açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Temsilciler Meclisi’nin dondurulmuş Rus varlıklarını yararına kullanmayı öngören yasa tasarısını onaylamasını değerlendirdi.

Kabul edilen bu yasaya Moskova’nın ne şekilde karşılık vereceği sorusunu yanıtlayan Peskov, “Eğer bu gerçekten böyleyse ABD bunun hesabını vermek zorunda kalacak. Muhtemelen herhangi bir zaman kısıtlaması olmayacak. Bunu çıkarlarımıza en uygun şekilde yapacağız” şeklinde konuştu.

Peskov, dondurulmuş Rus varlıklarına el konulmasının ise ABD’nin imajına darbe indireceğini ifade ederek şunları kaydetti:

Rus varlıklarına el konulmasına ilişkin yasaya gelince, ayrıntıların çözülmesi gerekiyor. Her halükarda, eğer gerçekten varlıklarımıza el konulması söz konusu ise bu, ABD’nin imajına telafisi mümkün olmayan zararlar verecek, ülkedeki birçok yatırımcıyı yatırdıkları parayı kurtarmaya zorlayacaktır. Çünkü devlet mülkiyeti başta olmak üzere özel mülkiyetin dokunulmazlığı ihlal edilecek.

“Dünyadaki krizleri kötüleştirecek”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yasa ile ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Ukrayna’ya yardım içeren bu yasanın dünyadaki krizleri kötüleştireceğini belirten Zaharova, “Kiev rejimine askeri yardım terör faaliyetlerinin doğrudan desteklenmesi, Tayvan’a askeri yardım Çin’in iç işlerine müdahale, İsrail’e yardım ise bölgede benzeri görülmemiş gerginliğin artması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“Kanlı dolara rağmen zafer kazanacağız”

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD’nin Ukrayna’ya yardımını kapsayan bu tasarıyı kabul etmesinin savaşın kurbanlarını en üst düzeye çıkaracağı değerlendirmesinde bulundu.

Medvedev, “Esas olarak doyumsuz askeri sanayinin boğazına inecek olan 61 milyar kanlı dolara rağmen elbette zafer kazanacağız. Güç ve gerçekler bizimle” şeklinde açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x